میکروسکوپ

مقدمه :

میکروسکوپ

چون اکثر سلول ها کوچکند و با چشم غیر مسلح  قابل رؤیت نیستند برای مطالعه ی انها از ابزار خاصی به نام میکروسکوپ استفاده می کنند، میکروسکوپ از نظر لغوی از دو بخش میکرو (micro) به معنای کوچک و سکوپ به معنای رؤیت (مشاهده) ساخته شده است.بنابراین میکروسکوپ در واقع ، ابزار مشاهده ی ساختمان های کوچک می باشد.

اساس ساختمانی میکروسکوپ

هر میکروسکوپ از دو بخش مکانیکی و نوری تشکیل شده است.

بخش مکانیکی

بخش مکانیکی در واقع قسمت هایی است که مستقیما در عبور و تشکیل تصویر ، نقش اصلی را به عهده ندارند و شامل کلیه ی بخش های نگهدارنده ، حرکت دهنده ، ثابت کننده ی یک میکروسکوپ می باشند.مانند پایه(base) ، دسته(Arm) ، صفحه ی پلاتین(Stage) ، شاریو(chariot) ، صفحه گردان(revolver) ، پیچ های تنظیم سریع(macrometer=coars) و دقیق (Micrometer fine) ، گیره ها (Clips) ، لوله ی میکروسکوپ(Tube) .

پایه ی میکروسکوپ

پایه ی میکروسکوپ به اشکال مدور ، نعلی ، مکعب مستطیلی  و مانند آن ساخته می شود .جنس پایه معمولا از فولاد سنگین انتخاب می شود تا در زمان مطالعه  میکروسکوپی و عکسبرداری از هر گونه لغزشی جلوگیری شود.

دسته ی میکروسکوپی : برای جابجایی میکروسکوپ به کار می رود و دارای اشکال مختلف است، معمولا داسی و هلالی شکل است.

پیچ های تنظیم : بر روی دسته ی میکروسکوپ قرار دارند، پیچ های ماکرو و میکرو ، صفحه ی پلاتینی را به بالا و پایین و عقب و جلو می کنند ، بر روی این پیچ ها درجه بندی هایی وجود دارد که به کمک آنها می توان میزان جابجایی صفحه ی پلاتین یا لوله ی میکروسکوپ را مشخص کرد.

صفحه ی پلاتین:صفحه ای است فلزی یا کائوچو که محل قرار دادن جسم مورد مطالعه است از سوراخ وسط صفحه پلاتین ، نور به نمونه می خورد و جسم به وسیله ی دو گیره روی صفحه ثابت می شود و پیچ های متصل به صفحه نمونه را جابجا می کند.

صفحه گردان: قطعه ی فلزی است تقریبا به شکل مخروط ناقص که در سطح پایین آن تعدادی سوراخ تعبیه شده است به هر یک از این سوراخ ها یک لوله عدسی شیئی پیچ می شود.با چرخاندن صفحه گردان عدسی شیئی مورد نظر در میدان دید قرار می گیرد.تعداد سوراخ ها حداکثر شش عدد است.صفحه گردان در بالا به لوله میکروسکوپ متصل می شود.

لوله میکروسکوپ: لوله ای که عدسی چشمی و صفحه گردان متصل می شود و طول ان ۱۶سانتی متر تا ۱۶۰ میلی متر است،لوله های میکروسکوپ با طولی بلندتر از میزان،بزرگنمایی را افزایش می دهند.

بخش نوری:

از دستگاه روشنایی،ابژ کتیو و اکولر ساخته شده است.

دستگاه روشنایی:

منبع نور: یک لامپ کوچک ۶ تا ۱۰ ولتی است که اغلب در زیر پایه است و پرتو ها را به دیافراگم زمینه می تاباند.

کوندانسور: از مجموعه ای از عدسی های محدب(کوژ) یا محدب الطرفین ساخته شده است که عمل آنها همگرا کردن پرتو های نوری حاصل از منبع نور و تابیدن آنها بر روی جسم است تا نور کافی برای مشاهده جسم،تأمین گردد.

عدسی چشمی: برای بزرگ نمایی تصویر است.

بزرگنمایی عدسی شیئی: ۱۰۰،۴۰،۱۰،۴ است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا