DNA میتوکندریال چیست

DNA میتوکندریال چیست

DNA میتوکندریال چیست | پایان نامه زیست شناسی درباره DNA میتوکندریال | پارس تحقیق

DNA میتوکندریال چیست
DNA میتوکندریال چیست

میتو گونه ای ساختارهایی درون سلول هستند که انرژ ی مواد غذایی را به انرژی قابل استفاده در سلولها تبدیل می کند. هرچند که اغلب DNA ها در کروموزوم داخل هسته قرار می گیرند. میتوکندری ها مقادیر کوچکی از DNA های خودشان را دارند. این مواد ژنتیکی DNA میتوکندریال یا MT DNA نامیده می شوند. در انسانها MT DNA باز حدود ۱۶٫۵۰۰ بلوک سازنده (base pair) تشکیل شده اند.

به نمایندگی ازکل DNA های درون سلول

MT DNA از ۳۷ ژن تشکیل شده است که همه آنها ضروری هستند. برای عملکرد طبیعی میتوکندری ها. ۱۳ عدد از این ژن ها شرایط برای ساختن آنزیم های فرایند فسفویلیشن اکسیدی را فراهم می کنند. فرایند فسفریل دار کردن اکسایشی، از اکسیژن و قندهای ساده برای ساختن تری فسفات ادونوسین (ATP) که منبع اصلی انرژی سلول هستند، سود می برد. بقیه ژن های باقیمانده شرایط ساختن مولکولهایی به نام Transfer RNA یا (tRNA) و Ribosomal RNA (rRNA) که هم خانواده DNA ها می باشند را فراهم می کنند. این نوع از RNA ها در مجتمع کردن آمینواسیدها درپروتئین های در حال عملکرد، کمک می کنند. ژن های میتوکندریال در حدود ۲۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ از کل ژنون انسان تخمین زده شده اند.

چگونه تغییرات در mrt DNA به شرایط سلامتی مرتبط می شود؟

بسیاری از شرایط ژنتیکی به تغییرات در ژن های میتوکندریال بخصوصی مرتبط می شوند. لیستی از بیمارهای مرتبط با ژن های میتوکندریال در لینک زیر قابل مشاهده هستند.

شرایط زیر به تغییرات ساختار mrt DNA مرتبط می شوند:

سرطان ها

Mrt DNA به جهش های سوماتیکی مستعد است که یک نوع جهش غیر ارثی (noninherited) می باشد. جهش های سوماتیکی در DNA سلولهای به خصوصی در طول عمر یک فرد اتفاق می افتد و معمولا به نسل های آینده منتقل نمی شود. مدارک کمی وجود دارد که جهش های سوماتیکی در mrt DNA را به سرطان های معینی مثل سینه، روده بزرگ، معده، کبد و تومورهای کلیه مرتبط کند. این جهش ها همچنین ممکن است با سرطان لومسی ( بافت سازنده خون) و سرطان لنفوم (سیستم ایمنی) در ارتباط باشند.

این امکان وجود دارد که جهش های سوماتیک در mrt DNA تولید مولکولهای خطرناک به نام گونه های اکسیژن فعال را افزایش دهند. Mrt DNA به اثرات این مولکولها آسیب پذیر است و ترمیم خود توانایی محدودی دارد. در نتیجه گونه های اکسیژن فعال به آسانی به mrt DNA آسیب زده و باعث ایجاد جهش های سوماتیکی مضاعف می گردند. محققان در حال بررسی هستند که چگونه این جهش ها، به تقسیم های سلولی کنترل نشده و رشد تومورهای سرطانی ارتباط دارد.

بخشی از فهرست پایان نامه

DNAمیتوکندریال چیست؟ ۱

به نمایندگی ازکل DNA های درون سلول. ۱

چگونه تغییرات در mrt DNA به شرایط سلامتی مرتبط می شود؟ ۲

شرایط زیر به تغییرات ساختار mrt DNA مرتبط می شوند: ۲

سرطان ها ۲

سندروم استفراغ حلقوی (cyclic vomiting ) 3

کمبود اکسیداز سیتوکروم C. 3

سندروم کرنز – سایر cearns – sayre 4

نوروپاتی ارثی نوری. ۵

سندروم لی. ۵

دیابت و ناشنوایی از مادر به ارث برده ۶

انسفالومیوپاتی، اسیدوز لاکتیک و سکته مغزی میتوکندری. ۷

صرع میوکلونیک با الیاف کهنه قرمز ۷

نوروپاتی، عدم تعادل و رتنیت پیگمانتز ۸

ناشنوایی غیر سندرومی. ۸

سندروم لی Leigh syndrome 38

خرید و دانلود فایل word با تعداد صفحات ۴۷:

لینک دانلود بلافاصله پس از پرداخت برای شما ایجاد می شود.

همین طور لینک به آدرس ایمیلی که وارد می کنید نیز ارسال می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا